Kalıp Metrajı

Metraj hesaplamada bugünkü konumuz Kalıp Metrajı. Diğer konularda olduğu gibi “Bilal’e anlatırmış gibi” anlatacağım ve bu kalıp metrajı hesaplama konusunu herkes anlayacak!

bilal erdogan

DEMEK YOK!

Anlamadım demek yok! Bu yazıyı siz anlayasınız diye sıfırdan ve en basit bir şekilde anlatacağım.

Kalıp Projesi

Basit bir Temel Projesi ve projeye ait bir adet kesit çizdim.

Mevcut çizim içerisinde 4 adet T101 temeli, 4 adet K101 kolon ve kirişleri bulunmaktadır. Bu Proje üzerinden Temel, Kolon ve Kiriş kalıp hesabını yapacağız.

kalıp metrajıTemel Kalıp metrajı

Projemizde yer alan 150*150 cm kare temelimizin yüksekliği 60 cm‘dir.

Kalıp metrajı hesaplarken uzunluk birimleri Metre olmalıdır… Projede verilen cm ölçüleri metreye çevirilip işlem yapılır.

150 cm = 1,5 m
60 cm = 0,6 cm

T101 temelimizi oluşturmak için kullanılan kalıp metrajı

 • 1,50 m  x 0,60 m = 0,90 m2

Temelimiz kare olduğundan dolayı 4 yüzü de birbirine eşittir… Yani benzer 4 diyerek bulduğumuz 0,90 m2’yi 4 ile çarparak 1 adet T101 temel kalıp metrajını bulmuş oluruz.

 • 0,90 m2 x 4 adet = 3,60 m2 kalıp kullanılır.

1 adet T101 temelini oluşturmak için 3,60 m2 kalıp kullanılır… Projemizde T101 – T102 – T103 – T104 yani toplamda 4 adet aynı ölçülerde temel olduğundan dolayı

 • 3,60 m2 x 4 benzer = 14,4 m2 Temeli oluşturmak için kalıp kullanılır.

Kiriş Kalıp Metrajı

Temelde bulunan kirişlerin kalıp metrajı hesaplanırken sadece sağ-sol kanat kalıpları hesaplanır. Projemizde yer alan benzer 4 adet Kiriş bulunmaktadır. Projeyi detaylı bir şekilde sizlere göstermek adına bir çizim yaptım;

kiriş kalıp projesiK101 kirişi için kalıp metrajı; h: 0,60 m ve genişliği 4,00 metre‘dir ve Sağ ve Sol kanat olmak üzere 2 adet yüzey bulunmaktadır.

 • 0,60 x 4,00 x 2 adet = 4,80 m2 

K101 – K102 – K103 – K104 adlarında 4 adet temel kirişleri bulunmaktadır. Benzer 4 olduğundan dolayı

 • 4,80 m2 x 4 benzer = 19,20 m2 kiriş kalıp metrajı hesaplanır.

Kolon Kalıp Metrajı

kolon kalıp metrajı

Son olarak projede yer alan 4 adet kolon’un kalıp metrajını çıkartacağınız. 3,50 m kolon yüksekliği ve 0,60 m eninde 4 adet kolon bulunmaktadır.

 • 3,50 x 0,60 x 4 yüzey = 8,40 m2
  Bir Kolon’un yüzeyi bulunduğu için 4 ile çarpılır.

1 adet kolonumuzu oluşturmak için 8,40 m2 kalıp kullanılıyormuş… Projede toplamda 4 adet aynı kolondan bulunduğu için Benzer; 4 diyoruz

 • 8,40 m2 x 4 benzer = 33,60 m2 kolon kalıbı kullanılmaktadır.

Toplam metraj

Temel kalıp metrajı; 14,40 m2

Temel Kiriş metrajı; 19,20 m2

Kolon kalıp metrajı; 33,60 m2

14,40 m219,20 m233,60 m2 = 67,20 m2 kalıp kullanılmaktadır.

 

Sıva Metrajı

Sevgili ponçiklerim 🙂 Bugünkü yazımızda Sıva Metrajı var… Sıva metrajı nedir? nasıl hesaplanır? Metraj çıkartırken dikkat edilmesi noktalara elimden geldiği kadar “Basit bir şekilde” anlatmaya çalışacağım.

Bu metraj konumuzda öncelik olarak Level-1 basitten başlayıp daha sonraki konumuzda, gerçek bir proje üzerinden metraj çıkartacağız ama önce gelin İnşaat Bölümü okuyan ögrenci arkadaşlar için basit bir proje paylaşıp metraj tablosu ile sıva metrajı çıkartalım.

Projemizi indirelim

Sıva metrajı hesaplamak için basit olarak çizmiş olduğum minik bir ev projesini yayınlıyorum. Proje dediysem öyle gözde büyütülecek bir hali yok, Amaç size Sıva Metrajı anlatmak için basit bir çizim. Buraya TIKLAyarak Autocad Projesini bilgisayarınıza indiriniz.

Dosya şifresi; insaatteknikeri.org

[ad name=”570″]

Bilgisayarında Autocad programı olmayan arkadaşlar ise yukarıdaki resim üzerinden metraj çıkartabilirler, proje içerisinde de aynı çizim bulunmakta.

Genel Mantık

Şimdi arkadaşlar, Sıva nereye yapılır ?

 1. Bina’nın İç ve Dış duvarlarına…
 2. Daire içerisindeki Oda, Balkon ve Tuvaletlere…

Dikkat edilmesi gereken noktalar ise;

 • Dış duvarların metrajını yaparken; Minha olarak adlandırdığımız; Pencere ve kapı alanlarını toplam hesaptan düşülmesidir.

Minha nedir?
Yapılması gereken bir iş için hesablanan miktardan eksi kısımların düşülmesidir.

Demir Metrajı

Arkadaşlar merhaba, Bu yazımızda Demir Metrajı nasıl yapıldığını bilmeyen arkadaşlar için; “Bilal’e anlatırmış gibi” 0’dan proje üzerindeki demir projesinin okunması ve metraj hesaplanmasına değir bilgilerimi sizinle paylaşacağım, benimle gelin 🙂

Demir Projesi

Metraj çıkartmak için öncelik olarak Proje Okumasını ve Projede yer alan Demir ile ilgili terimleri bilmeniz gerekmektedir.

 1. Donatı,
 2. Etriye,
 3. Çiroz,
 4. Pilye kaba inşaat yapımı ve Demir projelerinde sıklıkla kullanılan İnşaat Terimleridir.

Proje Okuma

demir metrajıDemir projesinde “2Ø12/10 L=250” şeklinde ifade edilir ve bunun açılımı;

2 Adet, Ø12 kalınlıktaki inşaat demirini 10’ar cm arayla atmak anlamına gelir ve uzunluğu 250 cm’dir.

Kazı Metrajı

Bir önceki Metraj yazımız içerisinde ön bilgilendirmesini yaptığım Kazı Metrajı ile ilgili olarak bu yazıda daha derine inerek; Küçük bir proje üzerinden Temel Kazı Metrajı hesabı yapacağız.

Öncelik olarak üzerinde çalışacağımız projeyi indirmek için aşağıdaki resme tıklayınız.

kazı metrajı

Temel Kazı Metrajı

İndirdiğimiz proje içinde sol tarafta yer alan orjinal temel projesidir. Sağ tarafta yer alan proje ise, metraj için benim düzenleme yaptığım projedir. Küçük resmi aşağıdaki gibidir.

temel kazı metrajı

Dosya şifresi: insaatteknikeri.org

Temel için kazı metrajı yapılırken; Verilen projenin her bir köşesinden 1,00 metre genişletilerek kazı yapılır. Bunun nedeni ise;

 1. Temel altına Grobeton dökülür ve genel olarak dökülen bu grobeton temel alanının her bir köşesinden 20-50 cm fazla dökülür
 2. Kalıpçı ustalarımız daha iyi çalışması için geniş bir düz alan oluşturulur ve bu sebepten dolayıda beton genel olarak fazla dökülür.

Metraj Hesabı

Metraj hesabına gelirsek, projeyi indirseniz eğer tüm çalışmalar Autocad dosyası içerisinde bulunmaktadır. Yapmamız gereken tek şey; Mavi renk ile temelin dışını döndüğüm çizgi ile 2 tane kare alan oluşturdum.

Proje içerisinde yer alan kesite baktığımızda; Proje’nin temel altında kalan kısım 0,6 metredir. Mavi ile çizdigim alanın m2’sini bulduktan sonra, temel derinliği ile çarpınca m3 olarak kazı metrajını çıkartmış oluruz.

Burada sizlere matematiksel hesabı vermek yerine genel mantığını anlattım.

Kazı Metrajı; Temel alanının tamamının her bir köşesinden 1.00 metre geniş kazılır.

1.00 metre genişlettiğimiz alanın m2’si hesaplarız ve kazılacak derinlik ile çarpınca m3 birimli kazı metrajını bulmuş oluruz.

Metraj Nedir? Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar merhaba, Öncelik olarak metrajın kısa bir tanımını yapıp daha sonra İnşaat Metraj işlerine değineceğiz.

Metraj konusunda yer alan; alt alanlarla ilgili, sizlere kısa bir özet sunmayı ve ardından Kalıp, Demir, Beton gibi inşaat iş kalemlerinin tamamını kapsayan, detaylı bir metraj anlatımı yapmaya çalışacağım 🙂

Metraj; Özellikle inşaat işlerinde; bir yapıyı oluşturan elemanların ayrı ayrı ölçülerek miktarlarının bulunması ve kalem işlerin listelenmesi işlemine metraj denir.

[ad name=”570/2″]

Keşif; ihale aşamasından önce idare tarafından yaptırılması düşünülen işin baştan sona bitirilmesi için, tespiti yapılan iş miktarlarının ve tutarlarının hazırlandığı yılın fiyatlarıyla toplamıdır.

Metraj Kalemleri

Bir yapıyı oluşturan ana kalem işlerin başında gelen Kaba İnşaat için; iş kalemlerinin sıralanması ve metraj işleri şu şekildedir.

Sıfırdan bir inşaat için Yapılan işleri listesini vermek gerekirse;

Kazı işleri, Toprak Taşıma, Blokaj, Büz döşeme, Beton işleri, Betonarme Demiri, İksalar, Kalıplar, İskeleler, moloz taş duvar, kesme taş duvar, çatı örtüleri, kaplamalar, yarım tuğla duvar, kalın tuğla duvar, denizlik, bordür, sıva ve boya işleri, badana, mozaik, yalıtım işleri, ahşap doğrama, cam ve demir işleridir.

Metraj Birimleri

metraj birimleri

Bunların dışında; Sıva, Boya, Çatı, Pencere, Parke, Grobeton, Şap gibi işlerle listeyi uzatabiliriz.

Demir Metrajı

Öncelikle demir metrajını öğrenebilmeniz için proje okumasını bilmemiz gerekmektedir. Küçük bir proje üzerinden alıntı yaparak; Kalıp ve Statik proje bağlantısını basitçe anlatayım;

demir metrajı

Kalıp projelerinde her kolon’un ve kiriş’in ayrı ayrı kodları/isimleri ve bu isimlerine göre statik proje demir detayları/açılımları vardır.

Yukarıdaki resimde yer alan projede;

 1. S101 Kolonu 50/30 boyutlarında
 2. K101 Kirişi 30/60 boyutlunda
 3. K103 Kirişi 30/60 boyutunda

Kalıp projesinden baktığım s101 kolonu için; hemen statik projeye bakıp “S101” kolonu için verilen demir açılımına bakıyorum

statik proje

[ad name=”570/2″]

Kazı metrajı

Kazı işlerinin büyük kısmını Temel Kazısı oluşturur çünkü yapıyı oluşturan ana taşıyıcısı Temel Betonu %90 oran ile toprağın altında kaldığından dolayı; Mevcut kot seviyesinin kazılması gerekmektedir.

Kazı metrajı çıkartırken var ise; Kalıp Projesi veya Statik proje / Mimari proje içerisinde yer alan Temel ile ilgili kesit ve görüşler üzerinden çıkartılır.

Şuan benim incelediğim projenin Kalıp Detayları içerisinden bulduğum bir Temel Kesiti üzerinden örnek vereceğim

Temel Projesi

kazı metrajı

Yukarıdaki projeyi okumak gerekirse;

 1. Temel’in Zemini -1.55 kotunda başlayacak ve kazı işleminden Grobeton , temel ayakları ve kolon var.
 2. Projeye tekrar baktığımızda Toprağın içinde kalan alanın derinliği;
  En alt kot; -1,55
  Üst kot; -1,00 yani 55 cm derinliğinde bir kazı oluşturulacak.

Derinlik x en x boy” formülü ile m³ kazı metrajı kendi projeniz üzerinden çıkartabilirsiniz.