DGS – İnşaat Mühendisliği ve Mimarlığa Geçiş

DGS sınavı hakkında bilgi almak isteyenler ve 2 yıllık İnşaat bölümünden; 4 yıllık, yani Mühendislik veya Mimarlık bölümlerine geçişler hakkında tecrübelerimi anlatmaya çalışacağım.

Arkadaşlar merhaba, uzun zamandır ( Dikey Geçiş SınavıDGS’ye çalıştığım için siteye pek fazla içerik yazamadım, sınav tercih sonuçlarını beklerken DGS ile ilgili olarak bildiklerimi anlatayım,geçiş yapmak arkadaşlar için bilgi kaynagı olur 😉

DGS Sınavına Girdim

Siteyi ve yazılarımı takip eden arkadaşlar benim inşaat teknikeri oldugumu bilirler 🙂 Mersin Üniversitesi İnşaat Teknikerliği bölümünden 5 sene önce mezun olup; Bu süre zarfında 3 senelik bir iş tecrübesi sahip oldum kalan 2 yılda gezme tozma diyelim.

2014 yılından beri Dikey Geçiş Sınavına giriyorum fakat öyle oturup ders çalıştığım görülmemiştir. Bu yıl hariç, 1 aylık ders çalışma ile Dikey Geçiş Sınavında neler yaptığımı ve girdiğim tüm DGS sınav sonuçlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. 🙂

dgs

Slump Testi

Arkadaşlar merhaba, yeni bir konumuza daha hoş geldiniz 🙂 Bugün sizlere Hazır Beton dökümü sırasında, şantiyeye gelen Yapı Denetim Firmalarının betondan numune alarak yaptıkları Slump Deneyi hakkında bilgiler vereceğim.

Slump Deneyi Nasıl Yapılır ?

Slump Deneyi veya Testi; Betonun kalitesini ölçmek amacıyla yapılan testtir. Bir diğer tanımı ise beton’un cıvıklık veya akışkanlık testidir.

[ad name=”570/2″]

Yazıyı yazmadan önce diğer inşaat sitelerine göz gezdirdim, konuyu o kadar uzun ve şekülli şukullu anlatmışlardı işi bilen adama bildiğini unuttururlar 🙂 Gelin ben size esnaf ağzından Slump Testi/Deneyi zımbırtısını basit bir şekilde anlatayım;

 1. Şimdi ponçik arkadaşlar;
  Yapı Denetim Firması, Şantiyeye gelen hazır beton mikserlerinden 4-5 küreklik beton alarak bu testi yapar.
 2. Yukarıdaki yer alan Slump hunisi içerisine almış olduğu beton numunesi ile doldurur.
 3. Huniye betonu doldurduktan sonra inşaat demirine benzeyen bir malzeme ile betonu sıkıştırmak için şişler. ( Demir’i betona sokup sokup çıkartır, bu işlem beton içerisindeki havanın atılmasını sağlar, yani amaç betonu sıkıştırmaktır.
 4. Doldurmuş olduğu huniyi ters çevirerek döker. ( Yukarıdaki resim’in sağında yer alan beton kütlesi ortaya çıkar.

Daha sonra Slump hunisi ile beton kütlesi yükseklik farkını ölçülür. Ölçülen aradaki bu fark Slump Değeri olarak belirlenir.

Merdivenler

Bugünkü konumuz Merdivenler!

Sahanlık, Rıht, Basamak Genişliği ve sayısı, Küpeşte, Merdiven kolu gibi terimlerin tanımı ve Merdiven basım hesaplaması konusu da değineceğim ama önce bunun; Hem konuyu daha iyi anlatabilmem ve daha iyi anlamanız adına küçük bir merdiven projesi çizip bunun üzerinden; Sahanlık, Rıht, Basamak genişliği ve Basamak sayısı hesabını anlatmaya çalışacağım arkadaşlar 😉

Merdiven Terimleri

Merdiven hesabına geçmeden önce konumuz ile ilgili olan ve hesaplamada kullanacağımız terimlerin; tanımlarını ve merdivendeki yerlerini ögrenelim, benimde gelin ponçikler 🙂

merdivenler

Arkadaşlar konuyu, tanımları ve hesaplamaları herkes anlasın diye “Bilal’e Anlatırmış Gibi” anlatıyorum bakın bilmeyen arkadaşlar olabilir konuyu, daha önce Üniversitede görmüş fakat anlamamış arkadaşlarda olabilir (Şahsen ben inşaat teknikeriyim ve Üniversiteden mezun olduğumda hiç bir bok ögrenmemişim, ögretemediler!)Rıht: İki merdiven arasındaki yüksekliktir. Resimde yer alan Yeşil renk ile gösterdiğim iki ok arasında kalan mesafeye Rıht denir

Basamak Genişliği; Adı üstünde zaten! Ayaklarımız ile adım attığımız, her bir merdiven basamağının Yatay uzunluğudur. Yukarıdaki Sarı Renk ile gösterdim.

sahanlık

Sahanlık; Bir kata çıkmak için oluşturulmuş merdivenlerin genel olarak orta noktasına; İnsanların dinlenmesi ve diğer kata çıkmak için dönüş alması amacıyla kurulmuş küçük döşemeler / düz alandır.

korkuluk, küpeşte

Korkuluk; Merdiven, balkon gibi düşme riski bulunan alanlarda; Demir, Alüminyum gibi malzemelerden imal edilen ve Güvenlik amacıyla kurulan sistemlerdir.

Küpeşte ise, korkulukların üzerine Ahşap veya Alüminyum gibi malzemelerden imal edilen, Korkulukların üzerine montaj edilen; Merdivenden inerken elimizle tutunduğumuz yerdir.

Merdiven Hesabı

Ekap İhaleleri ve İhale Sonucu itiraz formu

Arkadaşlar merhaba,

Bugün Ekap ihaleleri ve İhale sonuçları ile ilgili olarak başımıza gelen “Yanlış İhale Sonucu Açıklanması” ile ilgili olarak, Girmiş olduğumuz Resmi İhalelerden birisinden; İhale bize kalması gerekirken yanlış hesaplama yapılması ile; Kurumun ihaleyi bir başka kişiye vermesine ilişkin yaptığımız işlemleri yani “İhale İtiraz Formları” hakkında bilgi vereceğim.

Öncelikle sizlere Ekap İhaleleri hakkında bir kaç bilgilendirme yapayım

İhale sonuçları nasıl belirlenir?

İhale sonuçları Sınır Değer Hesaplama ile; yaklaşık maliyet ve ihaleye teklif veren firmaların genel bir ortalaması alınır ve ek olarak N Sınır Değeri Katsayısı ile bir hesaplama yapılır ve buna göre Sınır Değer hesaplanır.

Yaklaşık Maliyet; Kamu kurumunun yapmış olduğu ihaleye ilişkin Asıl/Kendi hesapladıkları maliyettir.

Sınır Değer; İhaleye giren kişilerin teklifleri ve Yaklaşık maliyet ile hesaplanan miktar/tl’dir ve ayrıca ihale sonucunda belirlenen Sınır Değer; o işin yapılabilmesi için en düşük fiyat limitidir.

Sınır Değer altında kalan kişiler ihaleden elenirler çünkü alt limit Sınır Değerdir. Bir bakıma kişiler sınır değerin altında teklif verdiklerinde elenirler çünkü yapılan hesaplamaya göre İhaleyi alsalar bile zarar ederler.

Sınır Değer Hesaplama

Yapılan ihalelere ilişkin; Kamu İhale Kurumu tarafından yayınlanan Sınır Değer Hesaplama programına ulaşmak için buraya tıklayınız.

İhale İtiraz Başvuru Dilekçesi

Bizim girmiş olduğumuz ihale sonuçlanmış ve Sınır Değeri’n altında kalan firmalar elenmesi gerekirken; İhale kurumu tutmuş bize kalması gereken ihalesi diğer firmaya vermiş.

İhalelerde Bavulcu adı verilen kişiler ya da tanıdıkları olanların yaptığı Hile olabilir çünkü koskoca ihale komisyonu böyle bir hataya düşmemesi lazımdı. Kaldı ki ihaleye toplamda 5 firma giriyordu ve böyle saçma sapan bir ihale sonuçları açıklamaları hiç yakışır kalmadı. Sanırım ihaleye giren firmalardan birisi tanıdıktı ve ihaleyi onlara verdiler ama itiraz edeceğiz!

Gel gelelim, bizim gibi bu duruma düşen firmaların ihale sonuçlarına itiraz etmesi için aşağıdaki İhale Sonuçlarına İtiraz Başvuru Dilekçelerinden kendinize uygun olanı belirleyip; İhaleyi yapan kuruma itirazda bulunmanız yeterli olacaktır.

 1. İdareye Yapılacak Şikayet Başvuru Dilekçesi Örneği
 2. Kamu İhale Kurumuna Yapılacak İtirazen Şikayet Başvuru Dilekçesi Örneği
 3. Şikayet Başvurusu Üzerine İdare Tarafından Alınacak Karar Örneği
 4. Şikayet Dilekçesi ve Eklerine İlişkin Dizi Pusulası

İnşaat Teknikeri

Bir İnşaat Teknikeri olarak yeni mezun olmuş arkadaşlar için veya İnşaat Teknikerliği/İnşaat Teknolojisi bölümünü okumak isteyenleri bilgilendirmek adına; Bizlerin ne iş yaptığını, ne kadar maaş aldığını, nelerle uğraştığımız hakkında elimden geldiğince bilgilendirmeye çalışacağım.

İnşaat Teknikeri Kimdir ?

Üniversitelerin 2 yıllık Meslek Yüksek okulunda İnşaat Teknikeri veya İnşaat Teknolojisi bölümünden mezun olmuş kişilerdir.

Üniversitede okuduğum yıllarda, Teknikerlik bölümünde aldığım derslerden bir kısmı; ( Hatırladığım Kadarıyla )

 1. Betonarme
 2. Autocad
 3. Yapı Statiği
 4. Yapı Teknoloji
 5. Mukavemet, Çelik Mekaniği, Topoğrafya..İnşaat Teknikeri ne iş yapar ?

Eğer Ofiste çalışmıyor, Şantiye/Saha elemanı iseniz her boku yaparsınız arkadaşlar, bok dediysek kanalizasyon çukurudur o laflarıma çok da alınmayın 🙂 Sizleri Teknikerlik’den soğutmak istemem durumlar şu şekilde..

Sizlere özet olarak şunu diyeyim, Daha önce İnşaat Teknikerinin yaptığı iş olarak şöyle bir tanım yapmıştım;

İnşaat Teknikeri Sınıf başkanı gibidir, Öğretmen gelmeden önce sınıfı kolaçan eder, yaramazlık yapanları tahtaya yazar ve Sınıf Öğretmeni geldiğinde (İnşaat Mühendisi veya Patron) durum raporu verir..

Genel Tekniker Tanımını bu şekilde yapabilirim, biraz detaya indiğimizde

 1. Yeni mezunsanız; Çaycılık yaptırırlar, temizlik de yaptırabilirler ama artık inşaat firmalarının Sekreter ve Temizlikçileri olduğu için; Temizlik işinden yırttık!
 2. Metraj çıkartır. Bir ihaleye gireceksiniz ya da bir bina yaptıracaksınız; Maliyet hesabı yapar, Ne Kadar Beton, Demir, Kalıp işçiliği gider bunların metrajını çıkartır.
 3. Hakediş yapar. Yani atıyorum birisi size Banyo Tabanına Fayans yaptırdı; Bu Fayansın metrajı üzerinden “Fayans Yapma İşçilik ve Malzeme fiyatı 1.200 TL” tutarını söylemeniz, hesaplayabilmeniz gerekmektedir.
 4. İş Programı, Organizasyon; Yarın beton dökülecek değil mi? Siz ne yapacaksınız, Beton miktarını hesaplayacaksınız, Santrale Beton Siparişini vereceksiniz, Kalıpçınızla konuşup saat belirleyeceksiniz, vibratör ayarlayacaksınız hey gidi hey 🙂

Şöyle 5-6 Sene iş tecrübeniz oldu, Ofisciliği ve Şantiyeciliği ögrendiniz artık büyük projelerde veya kendi işinizi kurup İhale veya Yap-Sat yapabilirsiniz ( Tabi paranız ve arkanız var ise)

Kalite Kontrol yapacaksınız 🙂

inşaat teknikerliğiKonstrüksiyon işi var ise; Size verilen Projeye göre kaliteli bir imalat yaptıracaksınız. Bunun için Proje Okumasını kesinlikle ögreneceksiniz.

Autocad çizim programını kullanmasını ögreneceksiniz. Yeri geldiğinde proje çizersiniz, yeri geldiğinde Revize; yani proje üzerinde değişiklikler yapacaksınız.

İnşaat Teknikeri Maaşları

En çok sorulan ve aranan konulardan birisi Teknik elemanların aldığı maaşlarla ilgili.

Maaşlar konusunda sizlere direkt olarak Aylık 5.000 TL – Aylık 2.000 TL diye bir fiyat vermem yanlış olacaktır çünkü standart bir maaş fiyatımız yok 🙂
Ne kadar maaş alacağımız biraz şans işi, biraz tecrübe ( Kaç yıl çalıştığımız ), İşe girdiğimiz firmanın ve çalıştığımız projenin büyüklüğüne bağlıdır.

Aklınızda belirli bir fikir sunmak adına kendimden örnek vereceğim..

Bundan 7 Sene önce ilk mezun olduğumda bir mimarın yanında işe başladım.. 750 TL maaş alıyordum. Yol, Yemek param bana aitti ve sigortam da yoktu 🙂

inşaat teknikeri

750 TL’lik ilk işim ve ilk maaşımın ardından; Yukarıdaki resimde yer alan Forum Gaziantep AVM. inşaatında işe başladım ve oradaki maaşım 3.000 TL idi.

Forum Gaziantep’de işe girdiğimde; o sıralar yaklaşık 2-3 Yıllık iş deneyimim vardı.

Gel gelelim İnşaat bölümünden yeni mezun olmuş Tekniker‘in alması gereken maaş; 1.500 – 2.000 TL‘dir. Üzgünüm ama piyasa böyle… İş Tecrübeniz yok işe Şantiyedeki Düz İşçilerden daha az maaş verirler.. Mesai yazmazlar 🙂

Şimdilik bu kadar, yazmayı unuttuğum; Eksik ya da fazla yazdığım konular veya sormak istediklerinizi Aşağıdaki Mesaj Panelini kullanarak yorum yapabilirsiniz.

Üniversitede bize HİÇ BİR BOK ÖĞRETMEMİŞLER!

Arkadaşlar merhaba, Elimden geldiği kadar www.insaatteknikeri.org yani şuan bulunduğumuz inşaat blogu sayfamızda; sizlere inşaat ile ilgili bilgiler paylaşıyorum.

Az önce siteye Slump Testi ve Metraj konularını yazarken, içimden bir kaç sefer “Üniversitede bize hiç bir bok öğretmemişler” dedim ve ardından bu yazıyı yazma gereği duydum.

Mersin Üniversitesi mezunuyum arkadaşlar ve bundan 5 sene önce Mersin Üniversitesi İnşaat Teknikerliği bölümünden mezun oldum ve tekrardan; Abartmadan söylüyorum “Üniversitede bize hiç bir bok öğretmemişler” ve tekrar söyleyeceğim, belki biraz sinirim yatışır.

Üniversitede bize hiç bir bok öğretmemişler

Şuanda ciddi anlamda oturup düşündüm, inşaat ile ilgili konular o kadar basit ki! 2 yıllık üniversite hayatım boyunca “kalitesiz eğitim sisteminden” dolayı hiç bir bok öğrenmemem ciddi anlamda canımı sıktı.

Ya arkadaş Autocad dersini hatırlıyorum şimdi, bir hoca altı üstü 4 komut öğretememişler bize ya.

Betonarme, Yapı Statiğine bakıyorum; Metraj çıkarmak o kadar kolay ki… En basiti bir kalıp metrajının mantığını, nasıl yapılması gerektiğini öğretememişler..

[ad name=”570/2″]

Her şeyi geçtim 2 yıl boyunca bir proje okumasını öğretememişler

Bir kolon projesinde yer alan; donatı, etriye, pilye, çiroz terimlerini öğretememişler

Kafamızı kullanmayı, mantık yürütmemizi, inşaat ile ilgili üniversitede şunu öğrendim diyebileceği hiç bir şey yok arkadaşlar ya!

Olayın Özeti

nah işareti

Mersin Üniversitesi?

Buradan (zamanında 4 sene önce) Mersin Üniversitesi İnşaat Teknikerliği bölümünde bulunan tüm eski hocalarıma; saygıyla, en içten dileklerimle selam söylemek istiyorum.

Bana hiç bir bok öğretemedikleri için, 2 senemi boş yere geçirttikleri için… O kadar basit inşaat konularıanlatamadıkları için…

Bıraksalar bana ben bu kafayla gider üniversiteye her konuyu basit bir şekilde; şu an inşaat olan öğrencilere hocalardan daha iyi anlatırım… Böyle bir eğitim sistemi olamaz, böyle öğretmen/hoca diye geçinen kişiler Üniversitelerde eğitim vermemeliler..

Bana bir slum testini bir metraj hesabını öğretemeyen hocaya yazıklar olsun be!

yazık… bize de yazık… yeni öğrencilere de yazık be…

Aklınız var ise, İnşaat bölümünü okumak isteyen arkadaşlar var ise Mersin Üniversitesine gitmeyin… Bakın araştırın diğer üniversitedeki inşaat bölümlerindeki kişilere ulaşın facebooktan vs..

bize yazık oldu… size yazık olmasın..