Slump Testi

Arkadaşlar merhaba, yeni bir konumuza daha hoş geldiniz 🙂 Bugün sizlere Hazır Beton dökümü sırasında, şantiyeye gelen Yapı Denetim Firmalarının betondan numune alarak yaptıkları Slump Deneyi hakkında bilgiler vereceğim.

Slump Deneyi Nasıl Yapılır ?

Slump Deneyi veya Testi; Betonun kalitesini ölçmek amacıyla yapılan testtir. Bir diğer tanımı ise beton’un cıvıklık veya akışkanlık testidir.

[ad name=”570/2″]

Yazıyı yazmadan önce diğer inşaat sitelerine göz gezdirdim, konuyu o kadar uzun ve şekülli şukullu anlatmışlardı işi bilen adama bildiğini unuttururlar 🙂 Gelin ben size esnaf ağzından Slump Testi/Deneyi zımbırtısını basit bir şekilde anlatayım;

 1. Şimdi ponçik arkadaşlar;
  Yapı Denetim Firması, Şantiyeye gelen hazır beton mikserlerinden 4-5 küreklik beton alarak bu testi yapar.
 2. Yukarıdaki yer alan Slump hunisi içerisine almış olduğu beton numunesi ile doldurur.
 3. Huniye betonu doldurduktan sonra inşaat demirine benzeyen bir malzeme ile betonu sıkıştırmak için şişler. ( Demir’i betona sokup sokup çıkartır, bu işlem beton içerisindeki havanın atılmasını sağlar, yani amaç betonu sıkıştırmaktır.
 4. Doldurmuş olduğu huniyi ters çevirerek döker. ( Yukarıdaki resim’in sağında yer alan beton kütlesi ortaya çıkar.

Daha sonra Slump hunisi ile beton kütlesi yükseklik farkını ölçülür. Ölçülen aradaki bu fark Slump Değeri olarak belirlenir.

Hazır Beton

Hazır beton’un inşaat sürecindeki macerasına parmak basıyoruz 🙂 Hazır Beton fiyatları ve sınıfları, Doğru bir şekilde beton dökümü ve sıkıştırılması bilgileri yer almaktadır.

Hazır Beton; Teknolojinin uzaya çıktığı günlerde 🙂 Beton Santrallerinde sipariş verilen beton sınıflarına göre ( C18 – C20 – C30çimento, su ve agregadan oluşan birleşimdir.

hazır beton

[ad name=”570/2″]

Beton Sınıfları

C20-C30 veya Grobeton olan olarak ifade edilen beton sınıfları genel mantığı; İçerdiği Çimento ve Agrega oranlarına göre hazırlanan karışımların Basınç Dayanımlarına göre adlandırılır. Dahada derine inmek gerekirse bu C20-C30 olarak sipariş verilen beton sınıfları; Beton dökülüp prizini aldıktan sonra mukavemetini alan Beton’un kalitesini ifade etmektedir.

beton sınıfları

[ad name=”570/2″]

Beton Dökümü

Beton santrallerinde üretilip Mikserler ile şantiyeye gelen Hazır Beton dökümü sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli konular;

 • Beton toprak bir zemin üstüne yerleştirilecek ise toprak önceden sıkıştırılır.
 • Toprağın betonun suyunu emmesini önlemek için 15 cm derinliğe kadar çamur oluşmayacak şekilde iyice nemlendirilir.
 • Kayalık zemin üzerine beton dökülmeden önce zeminin gevşek kısımları su birikintisi bırakmadan temizlenir.
 • Beton şerbetinin dışarı kaçmaması için geçirimsiz kalıp kullanılır
 • Betonun temas edeceği kalıp yüzeyleri, beton dökümünden önce temizlenir. Su emebilen kısımları nemlendirilir veya yağlanır.
 • Kalıplarda, hazır veya şantiyede hazırlanan pas payları kullanılır
 • Birisi yedek olmak üzere iki adet vibratör bulundurulur
 • Soğuk ve sıcak havalar için beton dökümünden sonra alınacak önlemler için malzemeler hazır bulundurulmalıdır (örtü vb.).

Hazır Beton Firmaları

Üniversitede bize HİÇ BİR BOK ÖĞRETMEMİŞLER!

Arkadaşlar merhaba, Elimden geldiği kadar www.insaatteknikeri.org yani şuan bulunduğumuz inşaat blogu sayfamızda; sizlere inşaat ile ilgili bilgiler paylaşıyorum.

Az önce siteye Slump Testi ve Metraj konularını yazarken, içimden bir kaç sefer “Üniversitede bize hiç bir bok öğretmemişler” dedim ve ardından bu yazıyı yazma gereği duydum.

Mersin Üniversitesi mezunuyum arkadaşlar ve bundan 5 sene önce Mersin Üniversitesi İnşaat Teknikerliği bölümünden mezun oldum ve tekrardan; Abartmadan söylüyorum “Üniversitede bize hiç bir bok öğretmemişler” ve tekrar söyleyeceğim, belki biraz sinirim yatışır.

Üniversitede bize hiç bir bok öğretmemişler

Şuanda ciddi anlamda oturup düşündüm, inşaat ile ilgili konular o kadar basit ki! 2 yıllık üniversite hayatım boyunca “kalitesiz eğitim sisteminden” dolayı hiç bir bok öğrenmemem ciddi anlamda canımı sıktı.

Ya arkadaş Autocad dersini hatırlıyorum şimdi, bir hoca altı üstü 4 komut öğretememişler bize ya.

Betonarme, Yapı Statiğine bakıyorum; Metraj çıkarmak o kadar kolay ki… En basiti bir kalıp metrajının mantığını, nasıl yapılması gerektiğini öğretememişler..

[ad name=”570/2″]

Her şeyi geçtim 2 yıl boyunca bir proje okumasını öğretememişler

Bir kolon projesinde yer alan; donatı, etriye, pilye, çiroz terimlerini öğretememişler

Kafamızı kullanmayı, mantık yürütmemizi, inşaat ile ilgili üniversitede şunu öğrendim diyebileceği hiç bir şey yok arkadaşlar ya!

Olayın Özeti

nah işareti

Mersin Üniversitesi?

Buradan (zamanında 4 sene önce) Mersin Üniversitesi İnşaat Teknikerliği bölümünde bulunan tüm eski hocalarıma; saygıyla, en içten dileklerimle selam söylemek istiyorum.

Bana hiç bir bok öğretemedikleri için, 2 senemi boş yere geçirttikleri için… O kadar basit inşaat konularıanlatamadıkları için…

Bıraksalar bana ben bu kafayla gider üniversiteye her konuyu basit bir şekilde; şu an inşaat olan öğrencilere hocalardan daha iyi anlatırım… Böyle bir eğitim sistemi olamaz, böyle öğretmen/hoca diye geçinen kişiler Üniversitelerde eğitim vermemeliler..

Bana bir slum testini bir metraj hesabını öğretemeyen hocaya yazıklar olsun be!

yazık… bize de yazık… yeni öğrencilere de yazık be…

Aklınız var ise, İnşaat bölümünü okumak isteyen arkadaşlar var ise Mersin Üniversitesine gitmeyin… Bakın araştırın diğer üniversitedeki inşaat bölümlerindeki kişilere ulaşın facebooktan vs..

bize yazık oldu… size yazık olmasın..