Çatı Yağmur Oluğu ve PVC İniş borusu

Bina çatılarında kullanılan Yağmur olukları ve iniş borusu malzemeleri genel olarak PVC (plastik) veya tercihe göre Çinko malzemeden yapılarak; Bina çatı çevresine dönülen kısmına Yağmur oluğu, oluk üzerinde biriken suyu gider şeklinde aktarımını sağlayan sisteme iniş borusu denir.

çatı yağmur olugu

Hazır Beton

Hazır beton’un inşaat sürecindeki macerasına parmak basıyoruz 🙂 Hazır Beton fiyatları ve sınıfları, Doğru bir şekilde beton dökümü ve sıkıştırılması bilgileri yer almaktadır.

Hazır Beton; Teknolojinin uzaya çıktığı günlerde 🙂 Beton Santrallerinde sipariş verilen beton sınıflarına göre ( C18 – C20 – C30çimento, su ve agregadan oluşan birleşimdir.

hazır beton

[ad name=”570/2″]

Beton Sınıfları

C20-C30 veya Grobeton olan olarak ifade edilen beton sınıfları genel mantığı; İçerdiği Çimento ve Agrega oranlarına göre hazırlanan karışımların Basınç Dayanımlarına göre adlandırılır. Dahada derine inmek gerekirse bu C20-C30 olarak sipariş verilen beton sınıfları; Beton dökülüp prizini aldıktan sonra mukavemetini alan Beton’un kalitesini ifade etmektedir.

beton sınıfları

[ad name=”570/2″]

Beton Dökümü

Beton santrallerinde üretilip Mikserler ile şantiyeye gelen Hazır Beton dökümü sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli konular;

  • Beton toprak bir zemin üstüne yerleştirilecek ise toprak önceden sıkıştırılır.
  • Toprağın betonun suyunu emmesini önlemek için 15 cm derinliğe kadar çamur oluşmayacak şekilde iyice nemlendirilir.
  • Kayalık zemin üzerine beton dökülmeden önce zeminin gevşek kısımları su birikintisi bırakmadan temizlenir.
  • Beton şerbetinin dışarı kaçmaması için geçirimsiz kalıp kullanılır
  • Betonun temas edeceği kalıp yüzeyleri, beton dökümünden önce temizlenir. Su emebilen kısımları nemlendirilir veya yağlanır.
  • Kalıplarda, hazır veya şantiyede hazırlanan pas payları kullanılır
  • Birisi yedek olmak üzere iki adet vibratör bulundurulur
  • Soğuk ve sıcak havalar için beton dökümünden sonra alınacak önlemler için malzemeler hazır bulundurulmalıdır (örtü vb.).

Hazır Beton Firmaları

İnşaat Demiri

Arkadaşlar Merhaba… Bu yazımızda güncel inşaat demir fiyatları, çaplarına göre (Ø8, Ø10, Ø12 Ø14, Ø16, Ø18, Ø20) demir ağırlık cetveli ve kullanım alanları ile ilgili bir kaç önemli bilgi paylaşımı yapacağım.

inşaat demiri


Demir Ağırlık Cetveli

Özellikle metraj çıkartan arkadaş veya inşaat demir siparişinde hesaplama yapmak için; çaplarına göre sıralanmış inşaat demiri ağırlık tablosu;