Adım Adım Proje Çizimi

Arkadaşlar merhaba… Bu yazımızda Proje Çizimine yeni başlayacak arkadaşlar için en basit şekilde Autocad Mimari Proje Çizimini anlatmaya çalışacağım.

1- Kroki çizimi

Çizimin ilk adımı olan Kroki çizimi bir etüt çalışmasıdır. Yani hali hazırda bulunan arazimiz üzerindeki inşaa edeceğimiz yapımızın yerini belirleyip; Pencere-Kapı-Baca gibi detaylara değinmeden, yapımızın dış ve iç duvarlarının belirlenmesi ile işe başlanılır.

mimari proje çizimi

Dış duvarların kalınlığı genel olarak 20 cm kalınlığında çizilir, iç duvarlar ise kullanılacak Ytong, Tuğla gibi inşaat malzemeleri göz önünde bulundurularak çizilir.

2- Kapı, Pencere ve Baca

Dış ve iç hatlarımızı oluşturduktan sonra; Kapı, Pencere ve Tuvalet için baca yerleri belirlenir. Bacaları mümkün olduğunca kapı arkalarına gelecek şekilde yerleştiriniz

pencere ve baca çizimi3- Pencere-Kapı detay çizimleri

Yerini belirlediğimiz Pencere-Kapı gibi elemanların proje üzerindeki görünüşleri çizilir. Kapı açılış yönlerine göre en uygun şekilde yerleştirilmelidir yani; Kapılar genel olarak İçeri doğru açılır ve kapı kanatlarının açılış yönü belirlenirken duvar tarafında olması ve alanı öldürmemesi gerekmektedir.

kapı ve pencere çizimi

4- Detay Ölçüsü

Projemizin kaba olarak iç çizimlerini tamamladıktan sonra; Merdiven ve Balkon yerlerinin belirlenmesi ve çizimine geçilir. Bina girişi belirlenirken; Kapı girişi arazi çevresindeki yola en yakın bölüme… Balkon ise arazimizdeki bahçe’ye en yakın bölüme veya Salon/Mutfak bölümlerine çizilir.

Merdiven ve Balkon çizimleri tamamlandıktan sonra; Kapı ve pencerelerin Ölçüleri proje üzerine işlenir.

Bizim projemizde kapı genişliği 90 cm ve yüksekliği 220 cm aldık. Bunu proje üzerinden 90/200 şeklinde gösterilir. XX/YY şeklinde yapılan bu ölçülendirme de XX genişlik YY yükseklik bilgisini verir.

merdiven, balkon çizimi

5- İç ve Dış ölçüler

İç detay ölçülerini tamamladıktan sonra; Yapımızın dış alanlarında bulunan her bir yüzeyin ölçüleri ayrıntılı bir şekilde girilir.

  • Dış duvarın bir ucundan » Diğer ucuna kadar
  • Kolonların uzunlukları
  • Pencerelerin uzunlukları tek tek ölçülendirilmek zorundadır ki yapım sırasında; Şantiye Teknikerleri veya Ustalarımız projeyi kolay bir şekilde okuyabilsinler.

proje ölçülendirme

6- Mahal İsimleri

Proje çiziminin en başında yaptığımız Etüt Çalışması; yani oda, balkon, kapı girişi kısımlarını belirlemiştik. Mahal İsimlendirme adımında ise bu alanların adlarını ve m2 bilgileri girilir ve kaplama özellikleri yazılır.

Örneğin oda için; Mahal ismi, metre karesi ve döşemede kullanılacak malzemeler hakkında bilgi verilir.

  • ODA
  • Döşeme; Parke
  • 20,80 m27- Kesit ve Görünüş

Yüzey kodları ve kesit alınacak yerleri belirtilerek, x-x ve y-y olmak üzere düşük döşemeden ve merdivenden geçecek şekilde, en az iki adet kesit alınız

kesit görünüş

8- Plan adı ve Ölçeklendirme

Son olarak çizmiş olduğumuz proje ne ise; Mimari Proje, Kat Planı, Kalıp Planı vs.. proje altında belirtilir ve çizmiş olduğumuz ölçek değeri yazılır.

proje ölçeklendirme

Mutfak Tezgah Projeleri

Arkadaşlar Merhaba,
Bu yazımızda Mutfak Dekorasyonu yazısında; Mutfak Tezgah yerleşimi ile ilgili olarak Autocad (.dwg) programı ile çizdiğim Mutfak projesi sizlerle paylaşıyorum.

İndireceğiniz dosya içerisinde 4 farklı mutfak projesi ve Tezgah yerleşim tefrişleri yer almaktadır.

[ad name=”336″]

Mutfak Yerleşim Projeleri

Mutfak modellerinden kasıt olarak; Düz, U, L ve İki duvarlı olmak üzere 4 farklı Autocad dosyasını indirmek için Buraya TIKLAyarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.