Küçük Mutfaklar için; Dekorasyon Fikirleri

Özellikle bayanlar için evin en önemli alanları hiç kuşkusu Mutfak Odasıdır. Her ne kadar yemek yapmak için kullansak bile, komşu ziyarete geldiğimiz birer kahve bahanesiyle oturulduğu ilk oda olma özelliğine de sahiptir 🙂 Bu yüzden Mutfak Dekorasyonuna önem veren hanımefendiler için ve özellikler Dar ve küçük hacimli mutfak alanlarını en doğru şekilde dekore etmenize ve kullanılışlı hale getirmenizi düşündüğümüz 15 adet Mutfak Dekorasyon Modellerini sizler için derledik…

Açık Mutfak Dekorasyonu

Dar alanlı Mutfaklar için günümüzde kullanılan Mutfak Dekorasyonu’nun başında; Mutfak girişinde ki duvar yıkılarak yanında bulunan Koridor / Daire Giriş Alanı veya Salon ile birleşimi ile küçük alanlı mutfağın sebep olduğu o basık ve dar alanı genişletmek adına kullanılan en yaygın fikirlerin başındadır.

Bu fikir genel olarak Amerikan Mutfak Modelli olarak gözükse de; Eskiden günümüze kadar gelen; Köy ve Müstakil Evlerin tasarımında sıklıkla kullanılan tasarım fikridir. Günümüzde ise genel olarak Mutfağın yanında bulunan Balkon Duvarı yıkılacak; Cam Balkon ile kaplanıp, Mutfak ile Balkon birleştirilmektedir.

Küçük ve Balkonsuz Mutfaklar için ise; Salon ile Mutfak arasındaki duvarı yıkarak Amerikan Tarzı Mutfak olarak adlandırılan ve günümüz Stüdyo dairelerinin modern tasarımı olarak yer alan bu sistemi kullanabilirsiniz.

Renk Seçimi

Her ne kadar mutfak alanımız küçük olsa bile kullanılan açık renkler ile mutfak alanını olduğundan daha büyük ve ferah bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bunun için tercih edilen ilk renk Beyaz olmalıdır.

Mutfak Raf Seçimleri

Genel olarak mutfak dekorasyonlarına göz attığımızda; Mutfak duvarlarının büyük bir kısmının boş olduğunu görürüz. Tasarımcılar genel olarak Tezgah kısmının üzerine dolap yerleşimi yaparlar fakat! Küçük bir mutfağınız var ise resimde görüldüğü gibi; Günlük olarak en çok kullandığınız Mutfak Eşyalarınız için minik bir raf dizayn edebilirsiniz.

Küçük Mutfak Modelleri

Küçük hacimli mutfak alanları için muazzam bir şekilde yer tasarrufu yapmanıza olanak sağlayan kapaklı mutfak sistemi örneğidir.

► Bu model; Salon ve herhangi bir odanızda kullanılabilir.

► Eğer salon içerisinde kullanmaya karar verirseniz; Misafiriniz geldiğinde dolap kapaklarını kapatarak mutfağınızı görünmez hale getirebilirsiniz

► Yemek pişirme gibi durumlarda koku için endişeleniyor iseniz; Pencereye en yakın noktalarda bu sistemi kurabilirsiniz veya Aspiratör ile yemek kokusunun yayılmasını önleyebilirsiniz.

Pencere önü Tezgah modeli

Ülkemiz de pek fazla tercih edilmese de benim en çok sevdiğim ve küçük mutfakların projesini çizerken sıkça tercih ettiğim mutfak modelidir.

► Küçük mutfak alanlarınızı en uygun şekilde faydalanmanızı sağlar

Tezgah önünde cam bulunmasından dolayı doğrudan ışık alır ve ferah bir ortam sağlar.

► Modern bir tasarımdır… Her ne kadar eviniz dar olsa bile; Misafirleriniz mutfağınıza girdiğiniz de bu dekorasyon örneğini gördüğünde kıskanacaklardır 🙂

Mutfak Aksesuarları

► Mutfağımız küçük ve bizler bunu doğru bir şekilde; ihtiyaca göre dekore etmeliyiz.

Resimdeki örnekte yer alan Mutfak Aksesuarları; Rafların en altına tahta bölümüne kolay bir şekilde monte edilerek Kavanoz gibi ürünlerinizi koymanız için ekstra depolama alanı sağlar

► Sizlerde bu ve buna benzer püf noktalar bularak boş alanlarını iyi bir şekilde değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Uzun ve Dar Mutfaklar

Eğer uzun ince bir mutfağa sahip iseniz; Mutfak Tezgahı ve rafların genişliğini kullanacağınız eşyaların büyüklüklerini baz alarak ölçülendirin.

► Mutfak alanımız dar ve her iki duvarı da değerlendirmek istiyorsak bu raf ve tezgah çıkmalarının genişliğini doğru hesaplamalıyız çünkü o ortada kalan dar alanda rahatça hareket etmemiz gerekmektedir.

► Bir duvarı tamamen Tezgah ( Yemek yapmak için ) büyük tutabilirsiniz fakat buna karşılık; diğer duvar alanında kalan kısmı, küçük ve açık tezgah olarak kullanınız.