İspanyol Mimar Çimento Fabrikasını Eve Çevirdi

45 yıllık bir uğraşın sonunda hayali gerçek oldu, terk edilmiş fabrika nefes kesen bir eve dönüştü.

Fotoğraflarına bakmakta olduğun bu emsalsiz ev, herhangi bir milyonere ya da ünlü bir Hollywood yıldızına ait değil. Sıradan bir insanın, İspanyol mimar Ricardo Bofill’in eseri. Bofill, terk edilmiş bir çimento fabrikası olan bu eski yapıyı 1973 yılında hayalini gerçekleştirmek üzere satın almış.

sıradışı tasarımlar

Yatak Odası

Mimari dekorasyonun sınırları zorlayan lüks tasarımı

özel yatak odası tasarimlari

Evdeki her odanın tasarımı özgün

La fabrica adıyla bilinen Barselona yakınlarındaki bina, tam 45 yıl süren bir “tadilat” sonrası bu hale gelmiş. Ricardo Bofill, yaratıcılığını konuşturduğu bu yapıyı ev ve ofis olarak kullanıyor.

mimari tasarımlar

Bofill, daha ilk anda binadaki potansiyeli görmüş ve renovasyona başlamış.

mimari revize

Kaynak; RedBull

Çatı Yağmur Oluğu ve PVC İniş borusu

Bina çatılarında kullanılan Yağmur olukları ve iniş borusu malzemeleri genel olarak PVC (plastik) veya tercihe göre Çinko malzemeden yapılarak; Bina çatı çevresine dönülen kısmına Yağmur oluğu, oluk üzerinde biriken suyu gider şeklinde aktarımını sağlayan sisteme iniş borusu denir.

çatı yağmur olugu

3D Çizim Evi

3d çizim eviSektörel deneyim kazanmış, gerekli bilgi ve beceriye sahip olan her biri kendi branşında uzman firma çalışanlarımız ile 2006 yılından beri 3D modelleme alanında profesyonel çalışmalar yürütmekte. ​

3D modelleme, 3D tasarım, 3 boyutlu mimari çizimler ve havadan çekim hizmetlerimiz ile dijital ortamda müşterilerimize firmanızla ilgili farklı deneyimler yaşatabilirsiniz. Uygulamalarımızın arasında; 3D modelleme iç mekan tasarımları – 3D dış cephe çizimleri – Havadan çekim hizmetleri yer almaktadır. ​

3d modelleme

[ad name=”570″]

3 Boyutlu çizimler hayallerin sanal ortamda gerçeğe dönüşmesini sağlayarak mimari çizimlere zenginlik katar. 3D tasarımlar yaşamın her alanında kullanılabilen günümüzün popüler uygulamalarındandır.

Perpa Ticaret Merkezi B Blok Mavi Avlu Kat:9 N0:1454 Okmeydanı İSTANBUL

Tel: (0553) 964 30 13

e-mail: kayhan@3dcizimevi.com

Eviniz için Düşük maliyetli ve oldukça şık dekorasyon fikirleri

Evlerimizi huzurlu bir yuva, zevklerimize hitap eden bir sığınak yapabilmek için her birimiz maddi ve manevi olarak uğraşıyoruz. Dekorasyon bloglarını inceliyor, dergilere bakıyor ve çevreden yeni fikirler edinmeye çalışarak kendi beğenilerimiz doğrultusunda elimizden geldiğince emek harcayıp evlerimizi bizi ve zevklerimizi yansıtan bir şekle sokmaya gayret ediyoruz.

Zamansızlık ya da maddiyat gibi türlü nedenlerden dolayı bazen tam olarak gönlümüzde yatan bir eve sahip olamasak da, bir takım güzel ve ucuz dekorasyon fikirleriyle evlerimizi göze hoş görünecek bir şekle sokmamız mümkün.

Renkli Kırlentler

ucuz dekorasyon

Ülkemizde ucuz parça kumaşlar bulmak oldukça kolay. Hemen her semtte pazarlarda ya da bazı dükkanlarda desen desen, renk renk kumaşlar satılıyor.

Uygun fiyata pek çok hazır kırlent ya da yastık kılıfı da bulmak mümkün elbette ama eğer dikiş beceriniz, hatta makineniz varsa parça kumaşları tercih ederek daha geniş bir yelpazede seçim yapabilirsiniz. Sonra bu rengarenk kumaşları ucuz ev dekorasyonu yapmak için yastıklar haline getirip bu yastıkları birlikte ya da ayrı ayrı kullanabilirsiniz.

Kara Tahta; Duvar Kağıdı

duvar kağıtları

[ad name=”570/2″]

Renkli; Minder & Döşemeler

minder modelleri

İster basit bir sandalye minderi olsun isterse de komple bir koltuk takımı döşemesi, artık beğenmediğiniz, eskidiğini düşündüğünüz, ya da yalnızca kullanmaktan, görmekten sıkıldığınız mobilyalarınızda yalnızca döşeme değiştirerek sanki tamamen değişmişler izlenimi oluşturabilirsiniz.

 

Yatak Odası Dekorasyonu; Uygulama örnekleri & İlginç Fikirler

Bugünkü yazımızda daha önce büyük olasılıkla hiç aklınıza gelmemiş olan sıra dışı mobilya tasarımlarını ve dekorasyon çalışmalarını göreceğiz. Bu çalışmalardan bazılarının tam da sizin aradığınız şey olduğunu düşünebilir, bazılarını ise anlamsız bulabilirsiniz, zira derlememiz farklı ihtiyaçları karşılayacak tasarımlardan oluşuyor.

[ad name=”570″]

Bakalım tasarımcılar tüm ezberlerimizi bozan ne gibi çalışmalara imza atmışlar…

Kabin içinde yatak

yatak odası kabini

Eski zamanların perdelerle örtülen sayvanlı yataklarına bir benzerlik gösteren bu tasarım özellikle tüm yaşam alanları tek bir mekanda olan stüdyo daireler ve loft tipi daireler için ideal olabilir.

Yatak Odası cibinlik

Fotoğrafta görmüş olduğumuz bu tasarımda ise göze muhteşem görünen bir sayvanlı yatak varmış gibi, değil mi? Oysa dikkatli bakarsanız, tavana karyolaya uygun biçimde monte edilmiş ince perdelerden oluşturulmuş cibinliği kolaylıkla fark edebilirsiniz.

yatak odası cibinlikleri

[ad name=”570/2″]

Yatak odası “Raf dolapları”

Yatak başının olduğu duvar genelde boş bırakılan ve ölü alan olarak kalan bir duvardır. Yatak odalarımızda yatak başının baktığı duvar en işlevsiz duvar olabilir.

Ancak ekstra depolama alanına ihtiyaç duyuyorsanız, fotoğraftaki örnek gibi, tüm duvarı boydan boya ve tabandan tavana kaplayan, tam olarak yatak başının geldiği kısmı ise niş gibi bırakan bu dolap tasarımı tam olarak ihtiyacınız olan şey.

yatak odası tasarımları

Giysi Odası ve Gardrop Modelleri

Günümüzde giderek daha çok evde giysi odalarına rastlarız. Her ne kadar bu tür odaları lüks evlerde görmeye alışkın olsak da modern ve daha küçük evlere uygun giyinme odaları mevcut. Bugünkü yazımızda uzmanlar tarafından seçilmiş 16 giysi odası modeline göz atacağız. Şimdi detayları inceleyelim.

 Gösterişli giysi odası

giysi odası

İlk örneğimizde büyük bir giysi odası dekorasyonuna göz atıyoruz. L biçiminde uzanan dolapların büyük kısmı açık askılardan ve camlı çekmecelerden oluşuyor. Giysi dolabının girişinde küçük ve lüks bir makyaj masası mevcut. Lamba ve vazo gibi aksesuarların ışıltısı odaya zenginlik katıyor.

Soyunma Kabini

Sırada giysi odasının yatak odasından girişini görüyoruz. Bir kabini andıran giriş aslında çok daha derin. Görünüm olarak standart da olsa oldukça kullanışlı.

yatak soyunma odası

[ad name=”570/2″]

Duvara gömülü dolap

Sırada yine banyo ve yatak odasının bir arada olduğu bir örnek var. Bu defa açık planlı bir model görüyoruz. Banyo duvarının arka kısmına duvara gömülü bir dolap tasarlanmış.

gömme dolap

Video; Enerji iletim hattı direkleri

Elektrik santralleri ve yerleşkeler arasındaki elektrik iletimini sağlayan Yüksel Gerilim Hattı direklerinin taşınması ile ilgili video;

Elektrik santrallerinde planlı ve kontrollü olarak üretilen elektriğin; santrallerden dağıtım hatlarına iletilmesini sağlan hattır.

[ad name=”570/2″]

Elektirik direkleri daha önceden belirlenmiş hatlar üzerine yukarıdaki videoda yer alan özel helikopterler ile taşınır. Yüksek gelirim hattı olarak tanımlanan bu iletim hatları Santral ile Yerleşke arasına döşenir.

Köprü Kiriş Montajı

Köprü Kirişleri çoğunlukla karayolları projelerinde “Yüksek Mukavemetli beton” kullanılarak imal edilen; Geçiş hatlarında büyük açıklıkları kolaylıkla tamamlayan elemandır.

Köprü Kiriş Montajı

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzeri Köprülerde kiriş montajı yapılırken bu yapıda “Sürükleyerek” yapılan montaj sistemi tercih edilmiştir.

körü kirişi

[ad name=”570/2″]

Daha önceden yerleri belirlenen taşıyıcı kolon ayakları yerinde imal edilir ve Prefabrik Yapılar da imal edilen hatır köprü kirişleri şantiye alanına getirilerek; Ağır Konstrüksiyon demir sisteminin üzerine Vinç yardımı ile konulur ve hareketli Konstrüksiyon sistemi sayesinde köprü taşıyıcı kolon ayaklarına doğru sürüklenerek montaj alanına yerleştirilir.

Slump Testi

Arkadaşlar merhaba, yeni bir konumuza daha hoş geldiniz 🙂 Bugün sizlere Hazır Beton dökümü sırasında, şantiyeye gelen Yapı Denetim Firmalarının betondan numune alarak yaptıkları Slump Deneyi hakkında bilgiler vereceğim.

Slump Deneyi Nasıl Yapılır ?

Slump Deneyi veya Testi; Betonun kalitesini ölçmek amacıyla yapılan testtir. Bir diğer tanımı ise beton’un cıvıklık veya akışkanlık testidir.

[ad name=”570/2″]

Yazıyı yazmadan önce diğer inşaat sitelerine göz gezdirdim, konuyu o kadar uzun ve şekülli şukullu anlatmışlardı işi bilen adama bildiğini unuttururlar 🙂 Gelin ben size esnaf ağzından Slump Testi/Deneyi zımbırtısını basit bir şekilde anlatayım;

 1. Şimdi ponçik arkadaşlar;
  Yapı Denetim Firması, Şantiyeye gelen hazır beton mikserlerinden 4-5 küreklik beton alarak bu testi yapar.
 2. Yukarıdaki yer alan Slump hunisi içerisine almış olduğu beton numunesi ile doldurur.
 3. Huniye betonu doldurduktan sonra inşaat demirine benzeyen bir malzeme ile betonu sıkıştırmak için şişler. ( Demir’i betona sokup sokup çıkartır, bu işlem beton içerisindeki havanın atılmasını sağlar, yani amaç betonu sıkıştırmaktır.
 4. Doldurmuş olduğu huniyi ters çevirerek döker. ( Yukarıdaki resim’in sağında yer alan beton kütlesi ortaya çıkar.

Daha sonra Slump hunisi ile beton kütlesi yükseklik farkını ölçülür. Ölçülen aradaki bu fark Slump Değeri olarak belirlenir.

Kalıp Metrajı

Metraj hesaplamada bugünkü konumuz Kalıp Metrajı. Diğer konularda olduğu gibi “Bilal’e anlatırmış gibi” anlatacağım ve bu kalıp metrajı hesaplama konusunu herkes anlayacak!

bilal erdogan

DEMEK YOK!

Anlamadım demek yok! Bu yazıyı siz anlayasınız diye sıfırdan ve en basit bir şekilde anlatacağım.

Kalıp Projesi

Basit bir Temel Projesi ve projeye ait bir adet kesit çizdim.

Mevcut çizim içerisinde 4 adet T101 temeli, 4 adet K101 kolon ve kirişleri bulunmaktadır. Bu Proje üzerinden Temel, Kolon ve Kiriş kalıp hesabını yapacağız.

kalıp metrajıTemel Kalıp metrajı

Projemizde yer alan 150*150 cm kare temelimizin yüksekliği 60 cm‘dir.

Kalıp metrajı hesaplarken uzunluk birimleri Metre olmalıdır… Projede verilen cm ölçüleri metreye çevirilip işlem yapılır.

150 cm = 1,5 m
60 cm = 0,6 cm

T101 temelimizi oluşturmak için kullanılan kalıp metrajı

 • 1,50 m  x 0,60 m = 0,90 m2

Temelimiz kare olduğundan dolayı 4 yüzü de birbirine eşittir… Yani benzer 4 diyerek bulduğumuz 0,90 m2’yi 4 ile çarparak 1 adet T101 temel kalıp metrajını bulmuş oluruz.

 • 0,90 m2 x 4 adet = 3,60 m2 kalıp kullanılır.

1 adet T101 temelini oluşturmak için 3,60 m2 kalıp kullanılır… Projemizde T101 – T102 – T103 – T104 yani toplamda 4 adet aynı ölçülerde temel olduğundan dolayı

 • 3,60 m2 x 4 benzer = 14,4 m2 Temeli oluşturmak için kalıp kullanılır.

Kiriş Kalıp Metrajı

Temelde bulunan kirişlerin kalıp metrajı hesaplanırken sadece sağ-sol kanat kalıpları hesaplanır. Projemizde yer alan benzer 4 adet Kiriş bulunmaktadır. Projeyi detaylı bir şekilde sizlere göstermek adına bir çizim yaptım;

kiriş kalıp projesiK101 kirişi için kalıp metrajı; h: 0,60 m ve genişliği 4,00 metre‘dir ve Sağ ve Sol kanat olmak üzere 2 adet yüzey bulunmaktadır.

 • 0,60 x 4,00 x 2 adet = 4,80 m2 

K101 – K102 – K103 – K104 adlarında 4 adet temel kirişleri bulunmaktadır. Benzer 4 olduğundan dolayı

 • 4,80 m2 x 4 benzer = 19,20 m2 kiriş kalıp metrajı hesaplanır.

Kolon Kalıp Metrajı

kolon kalıp metrajı

Son olarak projede yer alan 4 adet kolon’un kalıp metrajını çıkartacağınız. 3,50 m kolon yüksekliği ve 0,60 m eninde 4 adet kolon bulunmaktadır.

 • 3,50 x 0,60 x 4 yüzey = 8,40 m2
  Bir Kolon’un yüzeyi bulunduğu için 4 ile çarpılır.

1 adet kolonumuzu oluşturmak için 8,40 m2 kalıp kullanılıyormuş… Projede toplamda 4 adet aynı kolondan bulunduğu için Benzer; 4 diyoruz

 • 8,40 m2 x 4 benzer = 33,60 m2 kolon kalıbı kullanılmaktadır.

Toplam metraj

Temel kalıp metrajı; 14,40 m2

Temel Kiriş metrajı; 19,20 m2

Kolon kalıp metrajı; 33,60 m2

14,40 m219,20 m233,60 m2 = 67,20 m2 kalıp kullanılmaktadır.