Mimarlık Bölümü; Ders İçerikleri

Güzel sanatlar ve Mimarlık Fakültesi; Mimarlık bölümünde okumak isteyen arkadaşlar için, 8 yarıyıldan oluşan ( En az 4 Sene ) eğitim sürecinde göreceği dersler ve içerikli hakkında bilgiler paylaşacağım.

mimarlık bölümü

Mimarlık Bölümü

Mimarlık Bölümü genel olarak hayal gücü ve el becerisine dayalıdır.

Mimarlık Dersleri

Mimarlık dersleri ile ilgili olarak; Bölüm içerisinde yer alan standart dersler ( Türkçe, Tarih, İngilizce vs.. ) dışında yer alan, asıl Mimarlık dersleri ve ders içerikleri şu şekildedir.

1. yıl dersleri

  1. Yapı Malzemesi : Bina yapım sistemleri ve malzemeleri terminolojisini ögretmek. Bina yapım sürecinde mimarın rolünü degerlendirmek.Ders, ögrencileri bina elemanları ve bilesenleri ile tanıstırarak, bina yapı kurgusunu malzemeleriyle birlikte ögrencilere aktarmaktadır.
  2. Mimari Anlatım Teknikleri 1 : Mimari sunum teknikleri ve 3 boyutlu tasarım etkinlikleri ile farklı ölçeklerde tasarım problemleri çözmek.Gerçek ya da sanal durumları resmetmek üzere çizim tekniklerini ögrenmek.Obje ve mekânların iki ve üç boyutlu düzlemlerde nasıl göründügünü dogru bir sekilde iletmek. Tasarım fikirlerini çizim yoluyla ifade etme yetenegini gelistirmek.Temel bir çizim dili ve bireysel çalısma üzerine konusabilme yetenegini gelistirmek.
  3. Temel Tasarım ve Maket: Mimari tasarımla ilgili temel öge ve ilkelerin aktarılması ve uygulamalar yoluyla ögrencilerin tasarım yeteneklerinin gelistirilmesi.Tasarım ilke ve elemanları görsel sanatlarda görsel iletisim ve algı sekil zemin baglantısı mekan, form ve geometri, mimarlıkta mekan, tasarım elemanları (çizgi, yön, ölçü, doku, biçim, renk, deger) ve tasarım ilkeleri (uyum,zıtlık, koram, birlik, egemenlik, denge) konulu çalısmalar, iki ve üç boyutlu kompozisyonlarda algılama/kavrama.
  4. Mimari Tasarım 1 : Mekanın yapısallıgının ögrenciye aktarılması, yapı ve yapım sistemleri, ekonomik ve saglam sistem seçimleri konusunda ögrencinin bilinçlendirilmesidir.Sorunun tanımlanmasına baglı olarak ortaya çıkan çözüm önerilerinde islev, kullanıslılık ve anlam boyutlarının yanı sıra bu projede tasarımın yapısallıgı etraflıca islenir.
  5. Bina Bilgisi: Ögrencinin meslek, bina ve çevresi konusunda temel bilgilerle donatılması, gözlem gücünün ve isteginin yerlestirilmesi.Binaya iliskin temel bilesenler, kavramlar ve süreçler. Tüm bina özellikleri, bina-çevre iliskileri, binanın elemanlar düzeyinde irdelenmesi.
  6. Yapı Elemanları 1: Yapı ve ince yapı elemanlarının teorik dersler ve yapılan uygulamalar aracılıgı ile ögrencilere aktarılması.Genel kavramlar. Yüzeysel ve derin temeller, tasıyıcı ve bölücü duvarlar. Hafif bölme sistemleri, giydirme cephe sistemleri. Duvar kaplamaları, bacalar, döseme kaplamaları, asma tavanlar, yükseltilmis döseme sistemleri. Duvar boslukları/dogramalar (pencere ve kapılar vd. ) . Bina yalıtımı ve derzler ile ilgili genel bilgiler, tanımlamalar,sınıflandırmalar, özellikler, yapım kuralları ve genel baglantı sorunları.
  7. Mimari Anlatım Teknikleri 2: asarım stüdyosunu desteklemek üzere 3 boyutlu düsünme pratiginin gelistirilmesi, mekanın kavranması, ifade edilmesi sürecinde çesitli temsil dil / araçlarıyla tanısılması, üç boyutlu düsünce ve temsil tarihinin sunulması.Tasarlamanın (tasarlananı görsellestirme ve 3 boyutlu düsünce üretme) ifadesi için gerekli olan temsil araçlarının tanıtılması, ögrenci tarafından içsellestirilmesi ve örneklerle deneyimlenmesi için teorik sunumlar.