İnşaat Teknikeri

Bir İnşaat Teknikeri olarak yeni mezun olmuş arkadaşlar için veya İnşaat Teknikerliği/İnşaat Teknolojisi bölümünü okumak isteyenleri bilgilendirmek adına; Bizlerin ne iş yaptığını, ne kadar maaş aldığını, nelerle uğraştığımız hakkında elimden geldiğince bilgilendirmeye çalışacağım.

İnşaat Teknikeri Kimdir ?

Üniversitelerin 2 yıllık Meslek Yüksek okulunda İnşaat Teknikeri veya İnşaat Teknolojisi bölümünden mezun olmuş kişilerdir.

Üniversitede okuduğum yıllarda, Teknikerlik bölümünde aldığım derslerden bir kısmı; ( Hatırladığım Kadarıyla )

 1. Betonarme
 2. Autocad
 3. Yapı Statiği
 4. Yapı Teknoloji
 5. Mukavemet, Çelik Mekaniği, Topoğrafya..İnşaat Teknikeri ne iş yapar ?

Eğer Ofiste çalışmıyor, Şantiye/Saha elemanı iseniz her boku yaparsınız arkadaşlar, bok dediysek kanalizasyon çukurudur o laflarıma çok da alınmayın 🙂 Sizleri Teknikerlik’den soğutmak istemem durumlar şu şekilde..

Sizlere özet olarak şunu diyeyim, Daha önce İnşaat Teknikerinin yaptığı iş olarak şöyle bir tanım yapmıştım;

İnşaat Teknikeri Sınıf başkanı gibidir, Öğretmen gelmeden önce sınıfı kolaçan eder, yaramazlık yapanları tahtaya yazar ve Sınıf Öğretmeni geldiğinde (İnşaat Mühendisi veya Patron) durum raporu verir..

Genel Tekniker Tanımını bu şekilde yapabilirim, biraz detaya indiğimizde

 1. Yeni mezunsanız; Çaycılık yaptırırlar, temizlik de yaptırabilirler ama artık inşaat firmalarının Sekreter ve Temizlikçileri olduğu için; Temizlik işinden yırttık!
 2. Metraj çıkartır. Bir ihaleye gireceksiniz ya da bir bina yaptıracaksınız; Maliyet hesabı yapar, Ne Kadar Beton, Demir, Kalıp işçiliği gider bunların metrajını çıkartır.
 3. Hakediş yapar. Yani atıyorum birisi size Banyo Tabanına Fayans yaptırdı; Bu Fayansın metrajı üzerinden “Fayans Yapma İşçilik ve Malzeme fiyatı 1.200 TL” tutarını söylemeniz, hesaplayabilmeniz gerekmektedir.
 4. İş Programı, Organizasyon; Yarın beton dökülecek değil mi? Siz ne yapacaksınız, Beton miktarını hesaplayacaksınız, Santrale Beton Siparişini vereceksiniz, Kalıpçınızla konuşup saat belirleyeceksiniz, vibratör ayarlayacaksınız hey gidi hey 🙂

Şöyle 5-6 Sene iş tecrübeniz oldu, Ofisciliği ve Şantiyeciliği ögrendiniz artık büyük projelerde veya kendi işinizi kurup İhale veya Yap-Sat yapabilirsiniz ( Tabi paranız ve arkanız var ise)

Kalite Kontrol yapacaksınız 🙂

inşaat teknikerliğiKonstrüksiyon işi var ise; Size verilen Projeye göre kaliteli bir imalat yaptıracaksınız. Bunun için Proje Okumasını kesinlikle ögreneceksiniz.

Autocad çizim programını kullanmasını ögreneceksiniz. Yeri geldiğinde proje çizersiniz, yeri geldiğinde Revize; yani proje üzerinde değişiklikler yapacaksınız.

İnşaat Teknikeri Maaşları

En çok sorulan ve aranan konulardan birisi Teknik elemanların aldığı maaşlarla ilgili.

Maaşlar konusunda sizlere direkt olarak Aylık 5.000 TL – Aylık 2.000 TL diye bir fiyat vermem yanlış olacaktır çünkü standart bir maaş fiyatımız yok 🙂
Ne kadar maaş alacağımız biraz şans işi, biraz tecrübe ( Kaç yıl çalıştığımız ), İşe girdiğimiz firmanın ve çalıştığımız projenin büyüklüğüne bağlıdır.

Aklınızda belirli bir fikir sunmak adına kendimden örnek vereceğim..

Bundan 7 Sene önce ilk mezun olduğumda bir mimarın yanında işe başladım.. 750 TL maaş alıyordum. Yol, Yemek param bana aitti ve sigortam da yoktu 🙂

inşaat teknikeri

750 TL’lik ilk işim ve ilk maaşımın ardından; Yukarıdaki resimde yer alan Forum Gaziantep AVM. inşaatında işe başladım ve oradaki maaşım 3.000 TL idi.

Forum Gaziantep’de işe girdiğimde; o sıralar yaklaşık 2-3 Yıllık iş deneyimim vardı.

Gel gelelim İnşaat bölümünden yeni mezun olmuş Tekniker‘in alması gereken maaş; 1.500 – 2.000 TL‘dir. Üzgünüm ama piyasa böyle… İş Tecrübeniz yok işe Şantiyedeki Düz İşçilerden daha az maaş verirler.. Mesai yazmazlar 🙂

Şimdilik bu kadar, yazmayı unuttuğum; Eksik ya da fazla yazdığım konular veya sormak istediklerinizi Aşağıdaki Mesaj Panelini kullanarak yorum yapabilirsiniz.

“İnşaat Teknikeri” için 6 yanıt

 1. Merhaba abi ben istanbul küçükyalıda meslek lisesinde inşaat okuyorum bu yıl üni sınavına gircem tabiki hayalim mühendislikdi ama dersahaneye gittim ve kazanamayacığımı anladım :d inşaat teknikerliği düşünüyorum sizce nasıl okusam ne olur yani bilgi verirmisiniz

  1. @Tolunay

   2 yıllık İnşaat Teknikerliği/Teknolojisi bölümünü bitirip Dikey Geçiş Sınavı ( DGS ) ile Mimarlık veya İnşaat Mühendisliği bölümüne geçiş yaparak 4 yıllığa tamamlayabilirsin Tolunay 😉

 2. Abi selamun aleykum ben gaziantep nizip ilçesinde yaşıyorum ve inşaat teknikerligi okumaya kadar verdim ama gaziantepte inşaat teknikerine ihtiyaç çokmu az mı bilmiyorum beni bu konuda biraz bilgilendirirmisin saygilar

 3. Abi ben inşşat teknolojisi okuyorum yapamıyorum statik mukavemet beton teknolojisi çok zor geliyor bu dersleri nasıl vericem bana yardımcı olur musun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir