Ekap İhaleleri ve İhale Sonucu itiraz formu

Arkadaşlar merhaba,

Bugün Ekap ihaleleri ve İhale sonuçları ile ilgili olarak başımıza gelen “Yanlış İhale Sonucu Açıklanması” ile ilgili olarak, Girmiş olduğumuz Resmi İhalelerden birisinden; İhale bize kalması gerekirken yanlış hesaplama yapılması ile; Kurumun ihaleyi bir başka kişiye vermesine ilişkin yaptığımız işlemleri yani “İhale İtiraz Formları” hakkında bilgi vereceğim.

Öncelikle sizlere Ekap İhaleleri hakkında bir kaç bilgilendirme yapayım

İhale sonuçları nasıl belirlenir?

İhale sonuçları Sınır Değer Hesaplama ile; yaklaşık maliyet ve ihaleye teklif veren firmaların genel bir ortalaması alınır ve ek olarak N Sınır Değeri Katsayısı ile bir hesaplama yapılır ve buna göre Sınır Değer hesaplanır.

Yaklaşık Maliyet; Kamu kurumunun yapmış olduğu ihaleye ilişkin Asıl/Kendi hesapladıkları maliyettir.

Sınır Değer; İhaleye giren kişilerin teklifleri ve Yaklaşık maliyet ile hesaplanan miktar/tl’dir ve ayrıca ihale sonucunda belirlenen Sınır Değer; o işin yapılabilmesi için en düşük fiyat limitidir.

Sınır Değer altında kalan kişiler ihaleden elenirler çünkü alt limit Sınır Değerdir. Bir bakıma kişiler sınır değerin altında teklif verdiklerinde elenirler çünkü yapılan hesaplamaya göre İhaleyi alsalar bile zarar ederler.

Sınır Değer Hesaplama

Yapılan ihalelere ilişkin; Kamu İhale Kurumu tarafından yayınlanan Sınır Değer Hesaplama programına ulaşmak için buraya tıklayınız.

İhale İtiraz Başvuru Dilekçesi

Bizim girmiş olduğumuz ihale sonuçlanmış ve Sınır Değeri’n altında kalan firmalar elenmesi gerekirken; İhale kurumu tutmuş bize kalması gereken ihalesi diğer firmaya vermiş.

İhalelerde Bavulcu adı verilen kişiler ya da tanıdıkları olanların yaptığı Hile olabilir çünkü koskoca ihale komisyonu böyle bir hataya düşmemesi lazımdı. Kaldı ki ihaleye toplamda 5 firma giriyordu ve böyle saçma sapan bir ihale sonuçları açıklamaları hiç yakışır kalmadı. Sanırım ihaleye giren firmalardan birisi tanıdıktı ve ihaleyi onlara verdiler ama itiraz edeceğiz!

Gel gelelim, bizim gibi bu duruma düşen firmaların ihale sonuçlarına itiraz etmesi için aşağıdaki İhale Sonuçlarına İtiraz Başvuru Dilekçelerinden kendinize uygun olanı belirleyip; İhaleyi yapan kuruma itirazda bulunmanız yeterli olacaktır.

  1. İdareye Yapılacak Şikayet Başvuru Dilekçesi Örneği
  2. Kamu İhale Kurumuna Yapılacak İtirazen Şikayet Başvuru Dilekçesi Örneği
  3. Şikayet Başvurusu Üzerine İdare Tarafından Alınacak Karar Örneği
  4. Şikayet Dilekçesi ve Eklerine İlişkin Dizi Pusulası

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir